You are currently viewing Hoja

Hoja

Hoja – doniczkowe pnącze o pięknym zapachu i kwiatach.

Wiele gatunków hoi nadaje się do uprawy doniczkowej jako rośliny ozdobne. Wyhodowano odmiany, które mają kwiaty różowe, żółte albo białe.

Mocno i szybko rosnąca hoja jest zwykle prowadzona na podporach. Elastyczne pędy tego zimozielonego pnącza zielonawobrązowego koloru mają po kilka metrów długości i z czasem drewnieją. Liście są skórzaste, ciemnozielone i połyskujące, lancetowate, o długości do 12 cm, z jasnymi plamkami na wierzchniej stronie.

Kwiaty tworzą baldachowate kwiatostany. Są w kształcie gwiazdek, słodko i intensywnie pachnące, pojawiają się od wiosny do jesieni. Kwiaty wydzielają lepki, słodkawy nektar, który wabi owady.

Hoja w pielęgnacji i uprawie jest stosunkowo łatwa. I choć zdarza się, że poszczególne odmiany hoi mają delikatnie inne preferencje uprawy — na przykład hoja bella woli stać w temperaturze około 22-24 stopni Celsjusza, podczas gdy hoja carnosa oczekuje niższej temperatury (w granicach 10-15 stopni Celsjusza) w stanie spoczynku — takie aspekty jak dobór stanowiska, przesadzanie czy rozmnażanie są wspólne dla całego gatunku.

Jako że hoje w naturze rosną na gruntach wapiennych, chciałyby też, aby substrat w doniczkach również zawierał ten składnik. Kupując jeden albo więcej egzemplarzy pnącza z rodzaju hoja, trzeba pamiętać:

zwracać uwagę na substrat ubogi w azot,
idealne jest podłoże z kompostem i piaskiem, humusem kokosowym albo korą drzewną,
dostępna w handlu zwykła ziemia ogrodowa albo kwiatowa nie jest dla hoi odpowiednia, ponieważ zawiera zbyt dużo nawozu.

Hoja lubi stać w jasnym miejscu, ale bezpośrednich promieni słońca woli unikać. W żadnym razie nie wolno jej zostawiać w przeciągu. Stąd też jasne miejsce w rogu pokoju, oddalone od okna, jest najlepsze dla hoi, która będzie tam mogła stać przez długie lata. Optymalne dla bujnego kwitnienia są letnie temperatury powietrza w zakresie 18-23°C. Stwierdzono, że: na właściwym stanowisku hoja będzie bujnie kwitła, nadmiar promieni słonecznych spowoduje brązowienie liści, w pomieszczeniach z przeciągami liście rośliny żółkną albo brązowieją.

Hoja – nawożenie i podlewanie
Aby latem hoja rozwinęła swoje efektowne kwiatostany, powinna być w okresie od kwietnia do sierpnia zasilana nawozem co dwa-trzy tygodnie. Po tym okresie można zrezygnować z nawożenia, ponieważ dla hoi obowiązuje zasada: lepiej mniej niż za dużo. Stosowany nawóz powinien być przeznaczony specjalnie do roślin kwitnących. Trzeba też koniecznie zwracać uwagę, aby był on ubogi w azot i zawierał wapń.

Poza tym hoje potrzebują tylko regularnego nawadniania, które jednak nie powinno być zbyt obfite. Przy podlewaniu obowiązuje ta sama zasada, co przy nawożeniu. Niemniej jednak podłoże powinno być stale lekko wilgotne, ale nie mokre, co prowadzi do zastoju nadmiaru wody.

Naturalnie, zwiędłe kwiaty  nie wyglądają pięknie. Należy je ostrożnie odciąć od szypułek. Trzeba uważać przy tym, aby szypułki kwiatostanowe pozostały na pędach, bo na nich będą się tworzyć nowe kwiaty. Te gatunki hoi, które zakwitają na nowych pędach, nie wymagają takiej ostrożności.

Wbrew pozorom rozmnażanie hoi nie jest trudne. Wystarczy umieścić sadzonkę pędową w naczyniu z wodą i poczekać, aż pojawią się korzenie. Musisz wykazać się cierpliwością, bo na efekty przyjdzie czekać od kilku dni do kilku tygodni. W oczekiwaniu na pojawienie się korzonków przygotuj donicę oraz odpowiednią ziemię. Zasadniczo nic więcej Ci nie trzeba, by z powodzeniem przeprowadzić cały proces rozmnażania hoi.

Najczęstsze błędy w uprawie hoi

Jeśli chcesz uniknąć popełniania błędów podczas uprawy hoi, musisz pamiętać o kilku istotnych kwestiach. Przede wszystkim nie należy ona do roślin, które lubią być przestawiane i przesadzane. Zabiegi te mogą osłabić hoję i sprawić, że przez długi czas nie pojawią się na niej kwiaty. Przesadzaj tylko w ostateczności. I zapewnij jej spokojne warunki do wzrostu.

Hoja bardzo nie lubi, gdy się ją nadmiernie podlewa. Przelanie może powodować u hoi choroby, a nawet prowadzić do gnicia korzeni. W przypadku hoi różowej wśród najczęstszych błędów w uprawie wymienić należy również obrywanie krótkopędów, na których zawiązują się kwiaty. Pozbawiając roślinę tych elementów, przyczyniasz się do tego, że hoja nie kwitnie.

 

Dodaj komentarz